سامانه مشاوره صنعتی و ارتقای فناوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر رونمایی شد.

سامانه مصاف (مشاوره صنعتی و ارتقاء فناوری)، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور دکتر مالک نادری مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حسینی تودشکی، معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهندس شاپور قنبری، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران و خانم مهندس مصدق صدقی معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان تهران رونمایی شد.

سامانه مصاف (مشاوره صنعتی و ارتقاء فناوری) با همکاری شرکت شهرک های صنعتی استان تهران و کلینیک صنعت و معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ارائه خدمات تخصصی به صنایع کوچک، متوسط و بزرگ ایجاد شده است.

این سامانه با در اختیار داشتن شبکه بزرگ از متخصصین صنعتی و دانشگاهی، با ارائه مشاوره های صنعتی، بکارگیری فناوری های روز و همچنین افزایش مهارت های نیروی انسانی، علاوه بر رفع مشکلات موجود در واحدهای صنعتی باعث افزایش راندمان و در نتیجه افزایش سود واحد صنعتی خواهد شد.

مصاف با پشتوانه ۱۰ ساله کلینیک صنعت و معدن دانشگاه امیرکبیر در بستری نو با ارائه خدمات مشاوره صنعتی، معرفی و ارتقا فناوری، عارضه یابی و آموزش های تخصصی  در راستای افزایش بهره وری و کاهش قیمت تمام شده پاسخگوی نیازهای شرکتهاست.

عدم توجه به فناوری های نوین یکی از اساسی ترین مشکلات صنایع کشور می باشند.

مالک نادری مدیر کل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این مراسم اظهار داشت: مشکلات صنایع کوچک و متوسط بازاریابی و بازارسازی، وجود قوانین دست و پاگیر، نقدینگی، عدم ارتباطات بین المللی و عدم توجه به فناوری های نوین هستند.
نادری تصریح کرد: از این رو با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع کوچک و متوسط، سامانه مصاف را راه اندازی کردیم، به واسطه این سامانه در تمامی حوزه ها مشاوره به شرکت های کوچک و متوسط ارائه می‌شود.
مدیر کل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به هدف راه اندازی این سامانه گفت: هدف این سامانه ایجاد یک روش ساده برای دستیابی به پاسخ سئوالات و راه حل مشکلات صنایع کوچک، متوسط و بزرگ است. به همین منظور سامانه مصاف با در اختیار داشتن شبکه ای بزرگ از متخصصان صنعتی و دانشگاهی آماده ارائه خدمات تخصصی مشاوره صنعتی است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از فناوری جدید در مراحل تولید می تواند باعث کاهش قیمت تمام شده و در نتیجه سود بیشتر شود، عنوان کرد: سامانه مصاف، فناوری های روز دنیا را جهت افزایش بهره وری واحدهای صنعتی در قالب جلسات چهره به چهره و نشست های تخصصی معرفی کرده و در مراحل پیاده سازی و بهره برداری در کنار شرکت ها می ماند.
مدیرکل فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه شرکت های صنعتی می توانند از طریق تماس با شماره تلفن این سامانه ، پیامک ، ایمیل، وبسایت و کانال درخواست خود را برای دریافت مشاوره اعلام کنند، خاطرنشان کرد: پاسخگویی اولیه ظرف ۲۴ ساعت انجام می شود.

وی افزود: تاکنون ۱۷۹ ساعت مشاوره، ۱۲۱ مشاوره صنعتی توسط ۴۲۵ متخصص به شرکت ها ارائه شده است؛ همچنین ۱۹ دوره آموزشی برای شرکت ها برگزار شده است.

اهمیت نقش دانشگاهها در مشاوره به صنعت برای ارتقا فناوری

مدیرعامل شرکت های صنعتی استان تهران گفت: دانشگاهها می توانند در مشاوره به بخش های صنعتی برای ارتقا فناوری و عارضه یابی در این بخش ها نقش موثری ایفا کنند..
مهندس شاپور قنبری در مراسم رونمایی از سامانه مصاف (مشاوره صنعتی و ارتقا فناوری) گفت: صنایع کوچک و متوسط حلقه واسط صنایع خرد و بزرگ هستند. از این رو باید برای آنها اهمیت قائل شد.
قنبری با بیان اینکه دانشگاهها می توانند در مشاوره به بخش های صنعتی نقش مهمی ایفا کنند، تصریح کرد: بخش های صنعتی معمولا به مشاوره ها اعتمادی ندارند اما اگر دانشگاه بتواند مشاوره خوبی به بخش های صنعتی ارائه کند مشکلات شرکت ها برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون واحدهای صنعتی به کلینیک های صنعتی برای دریافت مشاوره اعتماد لازم را نداشته اند، گفت: اکنون شاهد رونمایی از سامانه ای هستیم که به واحدهای صنعتی در بستر فضای مجازی مشاوره صنعتی ارائه می کند.

به گفته قنبری، این سامانه با در اختیار داشتن شبکه بزرگ از متخصصین صنعتی و دانشگاهی، با ارائه مشاوره های صنعتی، بکارگیری فناوری های روز و همچنین افزایش مهارت های نیروی انسانی، علاوه بر رفع مشکلات موجود در واحدهای صنعتی باعث افزایش راندمان و در نتیجه افزایش سود واحد صنعتی خواهد شد.

ایجاد کارگاه های تخصصی برای صنایع کوچک با سامانه مصاف

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با ایجاد کارگاه های تخصصی برای صنایع کوچک و بهره گیری از دانش فارغ التحصیلان، اساتید و حتی فارغ التحصیلان خارجی به واسطه این سامانه می توان شاهد محصولاتی با فناوری های نو در بازار بود.
دکترحسین حسینی تودشکی در مراسم رونمایی از سامانه مصاف (مشاوره صنعتی و ارتقا فناوری) با بیان اینکه رسالت این دانشگاه رفع مشکلات مردم و رفع نیاز صنعت با دستاوردهای محققان است، خاطر نشان کرد: تلاش ما بر این بوده که نوآوری به صنعت ورود پیدا کند و از سوی دیگر بتوانیم حاصل تحقیقات محققان دانشگاه را به محصول مورد نیاز مردم تبدیل کنیم.

وی گفت: صنایع کوچک نمی توانند بر روی محصولات خود به تنهایی سرمایه گذاری کنند. در این راستا می توانند از دانشگاهها کمک بگیرند تا از پتانسیل موجود بهره ببرند.
حسینی تودشکی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه مصاف تصریح کرد: با ایجاد کارگاه های تخصصی برای صنایع کوچک و بهره گیری از دانش فارغ التحصیلان، اساتید و حتی فارغ التحصیلان خارجی به واسطه این سامانه می توان شاهد محصولاتی با فناوری های نو در بازار بود.

در این مراسم سامانه مصاف (مشاوره صنعتی و ارتقا فناوری) جهت ارائه خدمات تخصصی و صنعتی به صنایع کوچک و متوسط و بزرگ رونمایی شد.

4 دیدگاه

  1. محمدمهدی نثاری گفت:

    باسلام موضوعاتی که در مطالعه مختصر از سایت شما دیدم برام جالب بود وقطعا میتواند در بازگشایی گره های کور صنعت وتولید موثر باشد.

  2. با سلام
    این سامانه ابتکاری بجا ومیتواند نقشی کلیدی در ارتقاء تولیدات کلیه بنگاههای اقتصادی نیازمند باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Buy now